افسردگي پس از زايمان، چه عواقبی دارد؟

افسردگي پس از زايمان، چه عواقبی دارد؟

ابتکار نیوز: اگر شما در خانواده خود کسي داريد که به تازگي خداوند به او يک کودک هديه کرده و دچار علائمي همچون: احساس غمگيني، نااميدي و دلتنگي، کاهش اشتها و کاهش وزن، بي انرژي بودن؛ خستگي ، کندي در تکلم و تفکر، بروز مکرر سردرد و ساير ناراحتي هاي فيزيکي و سردرگمي درباره توانايي بهبود زندگي است، بدانيد که او دچار افسردگي پس از زايمان شده است.

 

افسردگي پس از زايمان، چه عواقبی دارد؟ - تصویر 1

 

معمولا افسردگي، پس از زايمان شروع شده و در طي 4 تا 6 هفته پس از زايمان برطرف مي شود و اگر بعد از اين مدت افسردگي بهبود نيافت مادر بايد حتما به پزشک مراجعه کند.

علل افسردگي

اما به راستي علت اينکه مادران با وجود اينکه داراي فرزند مي شوند دچار افسردگي مي شوند چيست؟ مطمئنا افسردگي علل مختلفي دارد.

 

درجاتي از افسردگي در طي هفته هاي اول پس از زايمان در مادران شايع است. بارداري و زايمان با تغييرات هورموني ناگهاني همراهند که بر حالات روحي - رواني فرد تاثير گذارند.

 

همچنين پذيرفتن مسووليت 24 ساعته مراقبت از يک نوزاد شيرخوار، تطابق عمده اي را از نظر رواني و شيوه زندگي در اکثر مادران مي طلبد، حتي اگر نوزاد فرزند اول نباشد.

 

اين استرس هاي فيزيکي و رواني معمولا با استراحت ناکافي تا هنگام ثبات يافتن نيازهاي معمول کودک همراه است، بنابراين خستگي و افسردگي در مادران غيرمعمول نيست.

 

هميشه عواملي براي تشديد کردن بيماريها وجود دارند. استرس، کمبود خواب، تغذيه نامطلوب، فقدان حمايت مادر از سوي همسر، خانواده يا دوستان و يا سابقه اختلالات رواني قبلي در مادر باعث تشديد شدن افسردگي بعد از زايمان مي شوند.

 

اما آيا به راستي راهي براي پيشگيري از اين عارضه وجود دارد؟ بايد بدانيد که اين عارضه قابل پيشگيري نيست ولي مي توان آن را با استراحت کافي ، رژيم غذايي مطلوب و حمايت هاي روحي کافي به حداقل رساند.

عواقب مورد انتظار

افسردگي خفيف پس از زايمان با حمايت خانواده و دوستان معمولا به سرعت برطرف مي شود. اگر افسردگي شديد شود ممکن است مادر ديگر قادر به مراقبت از خود و کودک نباشد و بستري در بيمارستان ممکن است ضرورت يابد البته اين مورد به ندرت اتفاق مي افتد.

 

حتي موارد شديد افسردگي با داروها، مشاوره با متخصص مربوطه و حمايت اطرافيان معمولا قابل علاج است. اما يکي از مهمترين عوارضي که براي اين بيماري احتمال داده مي شود فقدان پيوند عاطفي بين مادر و کودک مي باشد، که براي هر دو زيان آور است.

 

زيرا کودک بسيار به مادر و آغوش او نياز دارد و مادر به در آغوش کشيدن کودک نيازمند است. همچنين افسردگي شديد ممکن است با احساسات تهاجمي نسبت به کودک، از دست دادن احساس عزت در ظاهر و منزل، بي اشتهايي يا غذاخوردن اجباري، دوري کردن از ديگران يا تمايلات خودکشي همراه باشد.

اصول درمان افسردگي

گاهي اوقات زنان بعد از زايمان از اينکه دچار احساساتي مي شوند که تا به حال نداشته اند (حتي اگر فرزند اول آنها نباشد) احساس گناه کرده و افسرده مي شوند اما مادران نبايد از اين که احساسات پيچيده اي در مورد مادر بودن خود دارند احساس گناه کنند.

 

براي ايجاد تطابق و ايجاد پيوند عاطفي، مادر نياز به درمان دارد. در زير راه هايي براي درمان افسردگي آمده که بايد مادران براي برطرف کردن مشکلشان آنها را انجام دهند.

- در نظر گرفتن برنامه هاي مکرر خارج از منزل نظير قدم زدن و ديدارهاي کوتاه با دوستان و اقوام براي مادران مفيد است. اين برنامه ها به مادران کمک مي کند تا دچار احساس انزوا از ديگران نشوند.

- مادران بايد کودک خود را در اتاق جداگانه اي بخوابانند. در اين صورت مادران راحت تر استراحت خواهند کرد.

- مادران مي توانند براي کارهاي روزانه نظير خريد کردن و مراقبت از کودک در هنگام استراحت خود از خانواده يا دوستان کمک بگيرند.

- مادر درصورت احساس افسردگي بهتر است احساسات خود را با همسر يا يک دوست که شنونده خوبي براي حرف هاي اوست درميان بگذارد. صحبت کردن با ساير مادران امکان استفاده از همفکري و تجربه آنان را فراهم مي‌کند.

- اگر افسردگي شديد شود و مادر مجبور به بستري شدن در بيمارستان بشود، توصيه مي‌شود که مادر را در يک مرکز نزديک منزل بستري کنيد تا رابطه نزديک وي با کودک حفظ شود.

- همچنين روان درماني يا مشاوره با متخصص مربوطه در صورت تداوم افسردگي توصيه مي شود.

درمان با دارو

براي بهبود اين بيماري، داروهاي ضدافسردگي وجود دارند که به افراد افسرده تجويز مي شوند. اما اين داروها اغلب هنگامي موثرند که3 تا 4 هفته مصرف شوند.

 

اگر مادر به کودک خود شير مي دهد هرگونه داروي تجويزي از اين بابت بايد به دقت درنظر گرفته شود. چون دارو از طريق شير وارد بدن کودک مي شود و شايد عوارضي بر روي کودک نيز بگذارد.

نکته

- محدوديتي براي فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري وجود ندارد. اگر فرد در زمان ابتلا به اين بيماري ها، فعاليت کند خيلي سريع تر زندگي طبيعي خود را از سر مي گيرد.

- براي اين بيماري هيچ رژيم غذايي خاصي مورد نياز نيست. اما حتما دقت شود غذاهايي به مادر داده شود که دوست دارد.

- اگر فردي دچار افسردگي پس از زايمان است و در کنار آن تغييرات ديگري در زندگي نظير طلاق، تغيير شيوه زندگي يا اسباب کشي برايش به وجود مي آيد که باعث تشديد بيماري مي شود حتما بايد فرد افسرده به پزشک مراجعه کند.

 

همچنين در صورت داشتن افکار و تصميمات جدي براي خودکشي که يک فوريت روانپزشکي است، بايد سريعا به پزشک مراجعه کرد.

زنان
زایمان
شیر
گناه
ناراحتی
استراحت
رژیم غذایی
استرس
کمبود خواب
فقدان حمایت
مادر
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه