با ماساژ، درد زایمان را فراموش کنید

با ماساژ، درد زایمان را فراموش کنید

شهرزاد: بسیاری از زنان در دوران بارداری به دلیل عوارض گسترده شیوه‌های طب رایج و دارو درمانی برای جنین‌شان، امکان استفاده از داروهای شیمیایی یا شیوه‌های درمانی تهاجمی را ندارند و این مسئله موجب می‌شود در دوره بارداری شرایط دشواری را تجربه کنند. خوشبختانه شیوه طبیعی ماساژ چینی که به «ماساژ توینا» معروف است، امکانی را پیش روی این زنان قرار می‌دهد که با ساده‌ترین و بی‌خطر‌ترین روش‌های درمانی و تسکین دهنده درد بتوانند دوره بارداری خود را به راحتی و با حداقل درد پشت سر بگذارند و سلامت خود و فرزندشان را تضمین کنند. برای آشنایی بیشتر با شیوه درمانی ماساژ درمانی با دکتر رضا حشمت، رئیس انجمن طب سوزنی چین در ایران و درمانگر طب چینی به گفت‌و‌گو نشستیم تا اطلاعات بیشتری را درباره این روش درمانی به دست آوریم.

 

 

با ماساژ، درد زایمان را فراموش کنید - تصویر 1

 

از توینا، ماساژ چینی‌ها چه می‌دانید

 

درمانگران شیوه درمانی ماساژ چینی با ارائه ماساژ بر نقاطی که درمانگران طب سوزنی از آن‌ها برای درمان بیماران‌شان استفاده می‌کنند، به درمان بیماری‌ها و اختلال‌های مختلف جسم و روح انسان می‌پردازند. با این تفاوت که به جای سوزن زدن به نقاط مشخص شده روی بدن در طب سوزنی با ارائه ماساژ این نقاط را تحریک کرده و برای درمان بیماری‌های مختلف اقدام می‌کنند. این شیوه درمانی می‌تواند تمامی بیماری‌هایی را که مکتب درمانی طب سوزنی قادر به درمان آن است، درمان کند. اگر چه باید به این نکته توجه کرد که طب سوزنی و ماساژ چینی هر کدام قادرند گروهی از بیماری‌ها را درمان کنند و مدت زمان درمان بیماری‌ها با کمک ماساژ چینی در مقایسه با طب سوزنی اندکی بیشتر است.

 

 

زایمان بدون درد را تجربه کنید

 

اگر زنان باردار در دوران بارداری علاوه بر آنکه تحت نظارت پزشک و متخصص زنان خود هستند با یک متخصص طب سنتی چین یا ماساژ چینی نیز مشاوره کنند می‌توانند آمادگی‌های لازم را برای داشتن یک زایمان بدون درد تجربه کنند. به این ترتیب که دست کم ماهی یک بار به متخصص طب سنتی چین مراجعه کنند و با توجه به توصیه‌ها و دستورات او به لحاظ روحی و جسمی خود را برای داشتن زایمان طبیعی بدون درد آماده کنند. از دیدگاه درمانگران طب سنتی چین میزان و شدت دردهایی که مادر حین زایمان تجربه می‌کند همگی ناشی از زایمان نیست بلکه دلیل اصلی آن دردهای کهنه و مزمنی است که عضلات، مفاصل و اندام‌های مادر را در برگرفته است. به عنوان مثال تمامی کوفتگی‌ها، اسپاسم‌های عضلانی و گرفتگی آن‌ها می‌تواند حین زایمان به افزایش درد مادر کمک کند. اما در صورتی که مادر پیش از بارداری و در دوران بارداری مراقبت‌های لازم را داشته باشد می‌تواند این درد‌ها را از بین ببرد و در زمان زایمان تنها درد خفیفی را تجربه کند که به دلیل تولد نوزاد صورت می‌گیرد.

 

 

افزایش نیروی زایمان

 

خوشبختانه امروزه برخلاف تبلیغاتی که صورت می‌گیرد بسیاری از زنان زایمان طبیعی را نسبت به سزارین ترجیح می‌دهند و این شیوه را برای تولد فرزندشان انتخاب می‌کنند. این گروه برای آنکه بتوانند نیروی زایمان بیشتری داشته باشند می‌توانند با دریافت ماساژ به روی نقاط طب سوزنی نیروی خود را افزایش داده و به این ترتیب زایمان بهتری را تجربه کنند. چرا که خود زایمان یک فرایند انرژی بر و بزرگ است که بخش زیادی از نیروی مادر را به خود اختصاص می‌دهد. این ماساژ موجب تسهیل خروج جنین و جفت از رحم مادر می‌شود و در مجموع سلامت مادر و جنین را حین زایمان تضمین می‌کند. به همین دلیل به زنان باردار توصیه می‌شود ماهی یک بار به متخصص طب سنتی و ماساژ چینی مراجعه کنند.

 

 

کنترل تهوع و استفراغ ناشی از بارداری

 

یکی دیگر از قابلیت‌های ماساژ چینی، کنترل و درمان تهوع و استفراغ ناشی از دوران بارداری است. درمانگران طب سنتی چین با کمک ماساژ تونیا می‌توانند تهوع و استفراغ ۳ ماهه اول بارداری را برطرف کند. از دیدگاه این درمانگران از آنجا که جاذبه زمین جنین را به سمت خود می‌کشد بدن مادر برای مقابله با این روند، انرژی را برخلاف جاذبه زمین صرف می‌کند تا جنین را در جایگاه خود حفظ کند. این جریان موجب می‌شود موادی که در معده مادر وجود دارد نیز به سمت بالا حرکت کند و موجب بروز حالت تهوع و استفراغ شود. درمانگر ماساژ چینی می‌تواند با ارائه ماساژ در نقاطی خاص به درمان وتسکین این عارضه در مادران باردار کمک کند و با آموزش برخی از تکنیک‌های ساده ماساژ چینی در خانه تهوع و استفراغ ناشی از بارداری را کنترل کند.

 

 

تسکین درد گردن در زنان باردار

 

بسیاری از زنان باردار در سه ماهه دوم و سوم بارداری به دلیل افزایش وزن سینه‌ها و آمادگی برای تغذیه نوزادشان دچار درد در ناحیه گردن می‌شوند. در حقیقت اضافه وزنی که در دوران بارداری در بدن زنان باردار به وجود می‌آید موجب گرفتگی و اسپاسم عضلات ناحیه گردن آن‌ها می‌شود. از آنجا که در دوران بارداری به ویژه در ۳ ماهه دوم و سوم بارداری نمی‌توان از داروهای شیمیایی، مسکن‌ها یا طب سوزنی برای درمان و تسکین دردهای این گروه استفاده کرد، توصیه می‌شود این گروه با مراجعه به درمانگران طب چینی و متخصصان ماساژ چینی، توینا، برای بهبود و درمان دردهای ناحیه گردن خود اقدام کنند. درمانگران ماساژ در این جلسات علاوه بر ارائه ماساژ، ساده‌ترین تکنیک‌های ماساژ چینی رابه زنان باردار آموزش می‌دهند تا آن‌ها بتوانند در خانه با اجرای این تکنیک‌ها بخشی از دردهای ناحیه گردن و کمر خود را تسکین دهند.

 

 

ماساژ چینی به چه کسانی توصیه می‌شود

 

گروه‌های مختلفی از مردم می‌توانند از ماساژ چینی برای درمان بیماری‌ها و تسکین درد‌های‌شان استفاده کنند. کودکان زیر ۵ سال و خانم‌های باردار از جمله مهم‌ترین این گروه‌ها هستند. افرادی که برای درمان بیماری‌شان نیاز به استفاده از طب سوزنی دارند اما از دریافت سوزن ترس دارند یا نسبت به این شیوه درمانی حساسیت‌هایی دارند می‌توانند از ماساژ چینی به جای این شیوه استفاده کنند. حتی افرادی که دچار دردهای شدید عضلانی- اسکلتی هستند، می‌توانند از این شیوه درمانی استفاده کنند.

 

 

نکات طلایی درباره ماساژ چینی

 

ماساژ توینا علاوه بر تخفیف درد زایمان و تسکین دردهای ناشی از بارداری فواید متعددی دارد و به همین دلیل است که مورد توجه بسیاری از متخصصان زنان و زایمان در طب رایج قرار گرفته است.

• ماساژ چینی می‌تواند فشار خون بالای زنان باردار را کنترل کرده و خطرات ناشی از بروز این اختلال را در بدن مادران به حداقل برساند.

• این ماساژ موجب کاهش استرس و اضطراب زایمان در زنان باردار شده و آن‌ها را به لحاظ روحی برای لحظه زایمان و مادر شدن آماده می‌کند.

• زنان بارداری که در طول دوران بارداری ماساژ چینی دریافت می‌کنند در مقایسه با دیگر زنان کمتر دچار بی‌خوابی و اختلال خواب می‌شوند و می‌توانند خواب بهتری را در طول شب تجربه کنند.

• زنان مبتلا به میگرن و سردردهای مزمن به هنگام بارداری می‌توانند از تکنیک‌های ماساژ چینی برای کاهش درد و ناراحتی‌های خود استفاده کنند.

• ماساژ چینی به افزایش ترشح شیر زنان باردار و مادران شیرده کمک کرده و شرایط جسمی مناسبی را برای مادران فراهم می‌کند.

• افرادی که پس از زایمان تمایل دارند سریع‌تر اضافه وزن خود را کاهش دهند و زود‌تر به وزن ایده‌آل برسند می‌توانند با کمک ماساژ چینی روند لاغری خود را با سلامت‌ترین شیوه پشت سر بگذارند.

 

 

زایمان
ماساژ
چینی
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه