تاریخ انتشار : چهارشنبه, 17 خرداد 1396 14:59. محققان شرکت "ان‌ای‌سی"(NEC) ژاپن و موسسه فناوری توکیو از هوش مصنوعی برای بالا بردن وضوح تصاویری که در شرایط بد آب و هوایی گرفته شده استفاده کردند. به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، دوربین‌های تصویربرداری قدیمی توانایی ثبت تصاویری با وضوح بالا را در شرایطی مانند هوای بارانی، مه و کمبود نور ندارند به همین دلیل این محققان از هوش مصنوعی بهره گرفتند تا به طور خودکار تصاویر قابل مشاهده و واضح را با تصاویر مبهم و غیر واضح ترکیب کنند و به طور چشمگیری وضو ...

بهبود وضوح تصاویر با کمک هوش مصنوعی

تاریخ انتشار : چهارشنبه, 17 خرداد 1396 14:59


 اخبارعلمی,خبرهای علمی , هوش مصنوعی

محققان شرکت "ان‌ای‌سی"(NEC) ژاپن و موسسه فناوری توکیو از هوش مصنوعی برای بالا بردن وضوح تصاویری که در شرایط بد آب و هوایی گرفته شده استفاده کردند.

 به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، دوربین‌های تصویربرداری قدیمی توانایی ثبت تصاویری با وضوح بالا را در شرایطی مانند هوای بارانی، مه و کمبود نور ندارند به همین دلیل این محققان از هوش مصنوعی بهره گرفتند تا به طور خودکار تصاویر قابل مشاهده و واضح را با تصاویر مبهم و غیر واضح ترکیب کنند و به طور چشمگیری وضوح تصاویر را افزایش دهند.

 

تصاویر غیرقابل مشاهده مانند آن دسته از تصاویری که توسط دوربین‌های حرارتی یا اشعه ایکس گرفته می‌شوند، در گذشته در برخی زمان‌ها برای ترکیب با عکاسی سنتی و برای اهدافی مانند نظارت بر شرایطی که در آن نور کم بوده و شرایط بد آب و هوایی استفاده می‌شده‌اند.

 

در گذشته این روش به صورت دستی انجام می‌شده اما در حال حاضر و با بهره گیری از هوش مصنوعی به صورت خودکار انجام خواهد می‌شود.

 

در حال حاضر محققان راهی را برای استفاده از هوش مصنوعی توسعه دادند که به طور خودکار این تصاویر قابل مشاهده و غیرقابل مشاهده را با یکدیگر ترکیب کرده و تصاویری با وضوح بالا ایجاد می‌کند.

 

این فناوری جدید با بررسی هر تصویر و میزان وضوح آن به طور خودکار بهترین نقاط هر تصویر را گرفته و ویژگی‌های زیست محیطی و موانع آن را مورد بررسی قرار می‌دهند.

 اخبارعلمی,خبرهای علمی , هوش مصنوعی

از کاربردهای بالقوه این فناوری می‌توان به استفاده در سیستم‌های امنیتی برای کمک به مشاهدات در شب و دستگاه‌های بازرسی زیرساختی که برای تشخیص اختلالات و مسائلی مانند ترک خوردگی و شکاف در  ساختمان‌ها و سازه‌ها استفاده می‌شوند، اشاره کرد.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه