بی‌خود که بهشت را زیر پای مادران نگذاشته‌اند!

بی‌خود که بهشت را زیر پای مادران نگذاشته‌اند!
وب سایت کودکانه:حاضر نیستیم زنده زنده شکنجه شویم. این تصوری است که در میان نسل جدیدی از زنان رایج شده است که زایمان به شیوه طبیعی را انتخاب نمی‌کنند.
 
بی‌خود که بهشت را زیر پای مادران نگذاشته‌اند! - تصویر 1
 
 در یک کلینیک مراقبت های قبل و بعد از بارداری در خیابانی در شمال شهر تهران ، زن جوانی در انتظار به دنیا آمدن نخستین فرزندش، می گوید: «از زایمان طبیعی فقط صحنه های جیغ و فریاد زن ، و دردی که می کشد در خاطرم هست. واقعاً زایمان طبیعی مثل شکنجه است.»
 
حالا او با انتخاب زایمان به شیوه سزارین از تصور روزی که وضع حمل خواهد کرد، خوشحال و هیجان زده است: «این طوری نه خودم اذیت می شوم و درد می کشم و نه اطرافیانم به زحمت می افتند. با پای خودم به بیمارستان می روم و مثل زایمان طبیعی به بچه هم فشار نمی آید.»
 
این زنان در مقایسه با زنان پیش از خود چه تفاوتی کرده اند؟!
 
به نظر می رسد با وجود شیوه های نوین پزشکی ، این زنان دیگر حاضر به تحمل درد و رنج زایمان طبیعی نیستند. مسئول کلینیک می گوید: «انگیزه اغلب زنان از زایمان به شیوه سزارین، کاهش آستانه درد است.» و با مثالی که می زند بر این نکته صحه می گذارد:
 
« از هر ۱۰ زن بارداری که به این مرکز مراجعه می کنند، ۵ نفر آنها تصمیم قطعی برای زایمان به شکل سزارین دارند. ۳ نفر بین انتخاب زایمان طبیعی و سزارین مرددند و منتظر اعلام نظر پزشک می مانند و فقط ۲ نفر به قطع و یقین می خواهند به شکل طبیعی زایمان کنند. »
 
نه فقط در تهران، بلکه وضعیت در شهرستان ها نیز همین گونه است. دکتر« پردیس بهرامیان » جراح و متخصص زنان و زایمان می گوید: «در شهرهای کوچک که تا چند سال پیش یک سزارین هم انجام نمی شد، زایمان به روش سزارین افزایش یافته است.»
 
به این ترتیب شاید به زودی پرونده زایمان طبیعی برای همیشه بسته شود و از آن فقط خاطره ای در نقل قول های مادران و مادربزرگ ها باقی بماند!
 
آمار چه می گوید؟
 
آمار می گوید در ایران در سال ۷۹ حدود ۳۵ درصد از کل زایمان ها به روش سزارین بود. در سال های بعد این رقم سیر صعودی پیدا کرد و در سال ۸۲ آمار سزارین در بیمارستان های دولتی دانشگاهی ۲۹ درصد ، در بیمارستان های دولتی غیر دانشگاهی ۴۴ درصد و بیمارستان های خصوصی ۸۸ درصد شد.
 
مدیر انجمن مامایی کشور هم اعلام کرده: « ۶۰ درصد زایمان های زنان ایرانی سزارین است.» « ناهید خداکرمی» افزوده است: « در حالی که به طور طبیعی فقط باید ۱۰ تا ۱۵ درصد زایمان ها به صورت سزارین انجام شود، اما متأسفانه عمل های سزارین در برخی بیمارستان های خصوصی به ۱۰۰ درصد رسیده و در بیمارستان های دولتی در تهران و در شهرستان ها این عمل ۶۰ تا ۷۰ درصد کل زایمان هاست.»
 
فاصله ما از این لحاظ هم با کشورهای دیگر عجیب و باور نکردنی است:
 
«۸۵ درصد زایمان ها در ایرلند به طور طبیعی انجام می شود. در سوئد ۴۰ درصد زایمان ها طبیعی است و در منزل به وسیله ماما صورت می گیرد و در امارات متحده ۸۹ درصد زایمان ها به شکل طبیعی انجام می شود.»
 
«سزارین» انتخاب تک فرزندها
 
اغلب خانواده های ایرانی پرجمعیت بودند. دکتر «جواد پیروز بخت» متخصص زنان و زایمان خود به یکی از این خانواده های پرجمعیت تعلق دارد، اما به عقیده او حالا که تک فرزندی ایده خیلی از جوان ها شده ، زنان جوان هم ترجیح می دهند نخستین و تنها زایمانشان بدون درد باشد.
 
کاهش درد، انگیزه اغلب زنان برای انتخاب زایمان به شیوه سزارین است. دکتر پیروز بخت می گوید: «آنچه این زنان به آن بی توجهند این است که هر دو زایمان با درد همراه است.
 
در زایمان طبیعی این درد قبل از وضع حمل است و در سزارین درد بعد از زایمان به وجود می آید که بسیار شدید تر از درد زایمان طبیعی است. ضمن این که درد زایمان طبیعی چون متناوب است بین فواصل درد برای فرد امکان استراحت هست، اما درد زایمان سزارین این طور نیست و زمان زیادی باید بگذرد که اثر داروهای بیهوشی ، مصرف آنتی بیوتیک ها و ... که بر روی شیردهی نیز مؤثر است، ازبدن مادر خارج شود. در زایمان طبیعی خونریزی کمتر است. احتمال عفونت و آمبولی کاهش می یابد و نیاز نیست بیمار آنتی بیوتیک زیادی مصرف کند.
 
بازگشت سریع عضلات بدن به فرم طبیعی، بازگشت سریع تر به محیط خانواده و شروع زندگی عادی و کاهش هزینه درمان ، از دیگر محاسن زایمان طبیعی است. دکتر پیروز بخت می گوید:« زایمان طبیعی به نوزاد فرصت می دهد خود را با محیط خارج از رحم تطبیق دهد. در واقع انقباض های طبیعی رحم هنگام زایمان، سبب کنار آمدن تدریجی نوزاد با محیط خارج از رحم می شود.»
 
زایمان بدون درد
 
آیا زایمان طبیعی عوارضی هم دارد که در گرایش زنان به انتخاب سزارین مؤثر است؟
 
در یک بیمارستان دولتی ، مادر جوانی که سه هفته قبل فرزندش را با زایمان طبیعی به دنیا آورده است ، با وجود سلامتی نوزادش، همچنان با تردید به زایمان طبیعی نگاه می کند:« شنیده بودم که در زایمان طبیعی نوزاد از ناحیه سر آسیب می بیند و فشار دهانه رحم روی سر نوزاد سبب کند ذهنی او درآینده می شود.» حالا او گمان می کند کشیدگی سر نوزاد ۲۱ روزه اش ازهمان عوارض زایمان طبیعی است.
 
بیست دقیقه بعد هر دو نفر ما در اتاق دکتر « بهرامیان » ، متخصص و جراح زنان و زایمان به توضیحات او درباره عوارض زایمان طبیعی گوش می دهیم: « اگر زایمان طبیعی درست انجام نشود و زیر نظر پزشک نباشد، می تواند سبب مرگ نوزاد شود. برای مثال اگر بند ناف پیچیده شده باشد و پزشک نتواند به موقع واکنش نشان بدهد، جان نوزاد به خطر می افتد. گاهی درست کنترل نشدن زایمان طبیعی ممکن است موجب خونریزی شدید و سپس کم خونی مادر شود.»
 
اما به اعتقاد دکتر بهرامیان هیچ سند معتبر و علمی ای وجود ندارد که نشان بدهد زایمان طبیعی روی هوش نوزاد تأثیر می گذارد و یا سبب کم هوشی او و فشار آمدن به سر نوزاد می شود: « معمولاً به علت نرمی جمجمه سر نوزاد به هنگام زایمان طبیعی ممکن است کمی کشیدگی در این ناحیه به وجود بیاید که بعد از تولد و در مدت کمتر از یک ماه با رشد نوزاد برطرف می شود.»
 
کاهش درد زایمان طبیعی به جای جایگزین کردن کامل شیوه سزارین، اقدامی است که در حال حاضر در بسیاری از کشورها انجام می شود.
 
زایمان بی درد یکی از روش های مطمئنی است که در کشورهای اروپایی از آن استفاده می شود. در این روش مواد بی حس کننده به داخل کانال نخاع تزریق می شود و بیمار می تواند زایمانی بدون درد داشته باشد.
 
روش دوم استفاده از مواد بیهوشی استنشاقی است. مثلاً در مواردی که درد شدید می شود، می توان از گاز N۲O (گاز خنده) برای تسکین درد و کاهش هیجان و استرس بیمار با رعایت اصول پزشکی بیهوشی، استفاده کرد. کمک گرفتن از وسایلی نظیر « فورسپس » و « وکیوم » هم می تواند در کاهش درد زایمان طبیعی و وضع حمل راحت تر مادر مؤثر باشد. »
 
آنچه پزشکان می خواهند
 
پزشکان، مادران را به استفاده از شیوه سزارین ترغیب می کنند. این مسئله به همراه تصور زنان از زایمان طبیعی، سبب افزایش زایمان به شیوه سزارین در کشور می شود. « ناهید خداکرمی » مدیر انجمن مامایی کشور، علت را ناشی از قرار نگرفتن ماما در جایگاه اصلی خودش می داند: «از آنجا که زنان کشور از همان ابتدای دوران بارداری خود به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنند، اغلب زایمان ها به صورت سزارین انجام می شود.
 
زیرا پزشکان متخصص، بیماران را به عمل سزارین تشویق می کنند. حتی در برخی از بیمارستان های دولتی پزشکان متخصص با بیماران خود قراردادهای مالی جداگانه می بندند که خارج از لیست بیمه است و این باعث ادغام بخش خصوصی و دولتی شده است.»
 
برای یک زایمان طبیعی، پزشک باید چند ساعت وقت بگذارد. علاوه بر این، زایمان ممکن است در هر ساعت از روز یا شب اتفاق بیفتد. دکتر «پیروزبخت» به این موارد، نکات دیگری را هم اضافه می کند: «تفاوت دستمزد بین زایمان سزارین و طبیعی، ترافیک ، مسافت های طولانی، مشکلات و گرفتاری های کاری پزشک، تعداد مراجعان و رسیدگی به وضعیت همه آنها، شاید سبب شود همکاران پزشک ترجیح بدهند بیماران به شیوه سزارین وضع حمل کنند که زمان آن از قبل مشخص می شود و وقت گیری های زایمان طبیعی را هم ندارد. »
 
دکتر « بهرامیان » متخصص و جراح زنان و زایمان معتقد است:« انتخاب شیوه زایمان در یک رابطه دو طرفه پزشک و بیمار قرار دارد. وقتی بیمار با وجود توصیه پزشک به زایمان طبیعی، اصرار به سزارین دارد، پزشک کاری نمی تواند بکند.
 
بنابراین هر چه با آموزش های عمومی سطح آگاهی زنان را بالا ببریم، پزشکان نیز در نهایت تابع نظر بیماران خود خواهند بود و جز در مواردی که از نظر پزشکی انجام دادن سزارین به نفع بیمار است، آن را توصیه نمی کنند. »
 
نوزادان قیمتی
 
نوع بیمارستان، مدت اقامت بیمار در بیمارستان، خدمات بهداشتی و پزشکی ارائه شده به بیمار، شهرت پزشک، و توافق بیمار و پزشک در تعیین هزینه انواع زایمان مؤثر است.
 
هزینه زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی برای فرد غیربیمه از ۲۵ هزار تومان به بالا و هزینه زایمان به شیوه سزارین ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است.
 
در بیمارستان های خصوصی تفاوت هزینه ها چشمگیرتر است. به گونه ای که هزینه زایمان سزارین در تعدادی از بیمارستان های خصوصی تهران به بیش از یک میلیون تومان نیز می رسد که شامل هزینه بیمارستان (اتاق عمل، دارو، بیهوشی) و دستمزد جراح و کمک جراح و مبلغی است که بیمارستان برای حق جراح دریافت می کند.
 
دکتر«پیروز بخت» می گوید: «در واقع کسانی که می خواهند پزشک خاصی زایمان آنها را انجام دهد، حاضرند هر مبلغی که پزشک تعیین می کند، به او بپردازند.»
 
مسئولان چه کردند
 
به دنبال افزایش تعداد زایمان به شیوه سزارین، مسؤولان در سال ۸۲ دستورالعملی برای محدودیت عمل سزارین صادر کردند که براساس آن عمل سزارین به شرایط اضطراری و خاص محدود می شود.
 
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: این دستورالعمل با توجه به تمایل زیاد زنان باردار ایرانی برای عمل سزارین و به منظور کاهش عوارض ناشی از این عمل برای نوزادان، صادر شده است.
 
بر اساس این مصوبه و بخشنامه آن مقرر شد در صورتی که بیش از ۲۵ درصد کل زایمان های انجام شده در یک بیمارستان، به روش سزارین باشد، پرداخت حق بیمه آن قطع خواهد شد. صدور این دستورالعمل البته مخالفت هایی را در میان پزشکان و متخصصان زنان و زایمان و بیمارستان ها به همراه داشت، اما بیش از همه زنان به آن اعتراض کردند.
 
در یک ن��رسنجی ۸۵ درصد زنان عقیده داشتند دولت حق ندارد نوع زایمان را تعیین کند، اما می توان به جای به کار گرفتن این قبیل روش های بازدارنده، کارهای اساسی تر دیگری انجام داد، از جمله آگاه کردن زنان از عوارض زایمان به شیوه سزارین و فواید زایمان طبیعی، بهبود کیفیت بیمارستان های دولتی که در آنها زایمان طبیعی در اولویت باشد و تغییر تعرفه ها به گونه ای که بالا بودن هزینه سزارین، آن را به انتخابی برای طبقه مرفه جامعه تبدیل نکند.
زایمان
طبیعی
شکنجه
درد
ترس
رنج
آمار
تک‌فرزند
سزارین
سر
کشیدگی
بیهوشی
قیمت
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه