تاثیر خواب مادر بر وزن نوزاد

تاثیر خواب مادر بر وزن نوزاد

ایرنا: یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می دهد که بدخوابی خواب مادر در سه ماه آخر بارداری احتمال اضافه وزن نوزاد پس از تولد را افزایش می دهد.

 

تاثیر خواب مادر بر وزن نوزاد - تصویر 1


این مطالعه که توسط دانشمندان دانشگاه شیکاگو در آمریکا انجام شد نشان می دهد که بدخوابی زنان در سه ماهه آخر بارداری موجب چاقی و اضافه وزن نوزاد می شود.

" دیوید گوزال" "David Gozal" متخصص خواب از دانشگاه شیکاگو می گوید: علاوه بر حرکت های شبانه جنین که خواب زنان باردار را بر هم می زند، زنان در سه ماهه آخر بارداری با بزرگ تر شدن جنین به سختی می توانند وضعیتی راحت برای خوابیدن پیدا کنند.

محققان با انجام این مطالعه متوجه شدند که خوب خوابیدن زنان در سه ماهه آخر بارداری ، احتمال اضافه وزن سریع نوزاد را پس از تولد کاهش می دهد.

محققان علت این اضافه وزن و تغییرات سوخت و سازی را به تغییرات اپی ژنتیک- نوعی تغییرات پایدار در بیان ژن- نسبت می دهند که باعث کاهش بیان ژن "آدیپونکتین" (adiponectin) می شود.

آدیپونکتین هورمونی ترشح می کند که به تنظیم چند رویه سوخت و سازی از جمله تنظیم گلوکز کمک می کند. محققان در این مطالعه موش های باردار را مورد بررسی قرار دادند و انها را به دو دسته تقسیم کردند.

سپس محققان مرتب خواب یک گروه از موش های ماده را در فاصله زمانی میان روزهای ۱۵ تا ۱۹ بارداری که معادل سه ماهه سوم بارداری در زنان است، مختل کردند تا اثر بالقوه خواب منقطع را بر جنین آنها مشاهده کنند.

این مطالعه نشان داد که هنگام تولد هیچ تفاوتی از لحاظ وزنی میان بچه موش هایی که مادرانشان خواب طبیعی داشتند و بچه موش هایی که خواب مادرانشان مختل شده بود ، وجود نداشت.

اما موش هایی که مادرشان خواب کمتری داشتند به سرعت پرخورتر و چاق شدند و این روند در موش های نر مشهودتر بود.

محققان به زنان باردار توصیه کردند که از بین بردن تنش ها و داشتن خواب بهتر برخورداری از کودکانی که وزن طبیعی داشته باشند.

نتیجه این مطالعه در مجله Diabetes منتشر شده است.

بارداری
خواب
اضافه وزن
نوزاد
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه