تسریع ذوب شدن یخ‌های قطبی در اثر شرایط آب و هوایی غیرمعمول. تاریخ انتشار : چهارشنبه, 27 دی 1396 15:14. تحقیقات جدید نشان می‌دهد شرایط آب و هوایی غیرمعمول عامل اصلی از بین رفتن یخ‌های موجود در سطح دریای منجمد شمالی است. با وجود این که ارتباط بین گرمایش زمین، افزایش دمای قطب و از دست رفتن یخ‌های قطبی به اثبات رسیده است، در سرعت و شدت وقوع این خداد تغییراتی وجود دارد. به گزارش ایرنا از اسوشیتدپرس،‌ دو تحقیق علمی که توسط محققان سوییسی انجام شده نشان می‌دهد الگوهای آب و هوایی غیرمعمول علت اصلی ا ...

تسریع ذوب شدن یخ‌های قطبی در اثر شرایط آب و هوایی غیرمعمول

تاریخ انتشار : چهارشنبه, 27 دی 1396 15:14


 اخبار علمی,خبرهای علمی, ذوب شدن یخ‌های قطبی

تحقیقات جدید نشان می‌دهد شرایط آب و هوایی غیرمعمول عامل اصلی از بین رفتن یخ‌های موجود در سطح دریای منجمد شمالی است. با وجود این که ارتباط بین گرمایش زمین، افزایش دمای قطب و از دست رفتن یخ‌های قطبی به اثبات رسیده است، در سرعت و شدت وقوع این خداد تغییراتی وجود دارد. 

به گزارش ایرنا از اسوشیتدپرس،‌ دو تحقیق علمی که توسط محققان سوییسی انجام شده نشان می‌دهد الگوهای آب و هوایی غیرمعمول علت اصلی این تغییرات هستند.

 

اکنون محققان نشان دادند بین سیستم‌های پرفشار و افزایش غیرطبیعی سرعت ذوب شدن یخ های قطبی در تابستان سال‌های 2007 و 2012 ارتباط وجود دارد.

 

در این تحقیقات معلوم شد همزمان با افزایش سرعت یخ‌ها در دوسال مذکور، سیستم‌های کم‌فشار شمال اقیانوس‌های اطلس و آرام موجب ورود حجم زیاد هوا به اتمسفر قطب شمال شده است. حجم زیاد هوا سیستم پرفشاری را در سطوح زیرین اتمسفر ایجاد کرد که موجب شد چندین روز دمای هوا کاهش نیابد.

 

آب و هوای غیرمعمول نیز امکان تابش مستمر خورشید روی یخ‌ها را به مدت دوهفته فراهم کرد. تابش نور خورشید مهمترین عامل ذوب شدن یخ‌های اقیانوس منجمد شمالی است.

 

البته میزان یخ این اقیانوس در زمستان‌ها افزایش می‌یابد. اما در سال‌های 2015 و 2016 میلادی در پایان ماه دسامبر، دمای هوا چندین روز بالاتر از صفر درجه بود و محققان توانستند ترکیب نایابی از جریان‌های هوای گرم را در منطقه شناسایی کنند. یکی از این جریان‌ها در اثر فشردگی و دیگری در اثر گرمای سطح اقیانوس، گرم شده بود. جریان سوم نیز هوای گرم سطح صحرای بزرگ آفریقا را به همراه آورده بود.

 

به گفته محققان با وجود این که گرمایش زمین عامل اصلی ذوب شدن یخ‌های قطبی در درازمدت محسوب می‌شود، هنوز به درستی مشخص نیست تغییرات آب و هوایی در شرایط منحصر به فرد مورد مطالعه در این تحقیقات چه نقشی داشته‌اند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Geoscience منتشر شده است. 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه