تغییر رنگ گل‌ها با روش ویرایش ژنتیکی کریسپر. تاریخ انتشار : دوشنبه, 20 شهریور 1396 15:33. محققان با استفاده از روش ویرایش ژن CRISPR-Cas9 موفق به تغییر رنگ گلهای نیلوفر پیچ ژاپنی شدند. به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، این گل‌ها به طور معمول به رنگ بنفش هستند اما محققان با استفاده از این روش توانستند رنگ این گل‌ها را به سفید خالص تغییر دهند. CRISPR-Cas9"" یک ابزار ژنتیکی است که به دانشمندان اجازه می دهد تا به صورت هدفمند "دی‌. ان‌. ای"(DNA) ارگانیسم مورد نظر را ویرایش کنند. در طول سالها از ا ...

تغییر رنگ گل‌ها با روش ویرایش ژنتیکی کریسپر

تاریخ انتشار : دوشنبه, 20 شهریور 1396 15:33


 اخبار علمی ,خبرهای علمی , تغییر رنگ گل‌ها

محققان با استفاده از روش ویرایش ژن CRISPR-Cas9 موفق به تغییر رنگ گلهای نیلوفر پیچ ژاپنی شدند. 

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، این گل‌ها به طور معمول به رنگ بنفش هستند اما محققان با استفاده از این روش توانستند رنگ این گل‌ها را به سفید خالص تغییر دهند.

 

CRISPR-Cas9"" یک ابزار ژنتیکی است که به دانشمندان اجازه می دهد تا به صورت هدفمند "دی‌.ان‌.ای"(DNA) ارگانیسم مورد نظر را ویرایش کنند. در طول سالها از این روش برای مقابله با سرطان و سایر بیماری‌ها، مبارزه با ابر ویروس‌ها و بهبود محصولات کشاورزی استفاده شده است.

 

در حال حاضر یک تیم ژاپنی که متشکل از دانشمندان دانشگاه تسوکوبا، دانشگاه ایالتی یوکوهاما و "سازمان ملی تحقیقات کشاورزی و مواد غذایی"(NARO) هستند، از این تکنیک برای ویرایش گیاهان زینتی استفاده کرده‌اند.

 

این تیم بر روی یک ژن واحد به نام "DFR-B "متمرکز شدند که برای آنزیمی که گل و ساقه گیاه را رنگ می‌کند، کدگذاری می‌شود.

 

محققان بر این باور بودند که با گرفتن این ژن از گل‌های نیلوفر پیچ، این گل بیرنگ می‌شود.

 

اما با استفاده از روش کریسپر توانستند DFR-B را بدون اینکه دیگر ژنهای مرتبط مانند، DFR-A و DFR-C دچار خلل شوند، غیرفعال سازند.

 

فناوری کریسپر (CRISPR) به دانشمندان امکان می‌دهد که بسیار دقیق‌تر و بهتر از همه روش‌های پیشین، هر ژنی را در هر موجود زنده‌ای ویرایش و تغییرات لازم را در آن اعمال کنند. به زبان ساده، کریسپر به معنی بریدن و جداکردن ژن معیوب از ترکیب ژنتیکی سلول است. این شیوه، سریع‌تر و ارزان‌تر و دقیق‌تر از شیوه‌های رایج فعلی در ویرایش ژن است.

 

این پژوهش در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه