تاریخ انتشار : شنبه, 19 تیر 1395 12:59. 'جونو' کاوشگر سازمان فضایی آمریکا (ناسا) که برای افشای اسرار مشتری در مدار این سیاره قرار گرفت، عنوان سریع ترین فضاپیمای جهان را به خود اختصاص داد و در رکوردهای جهانی گینس ثبت شد. سیناپرس- پیش از اینکه موتور جونو آتش بگیرد و این فضاپیما در مدار مشتری جایگزین شود، سرعت آن غیر قابل وصف گزارش شده است؛ به طوریکه رکوردهای جهانی گینس اعلام کرد این فضا پیما که به اندازه زمین بازی بسکتبال است، رکورد سریع ترین فضاپیمای جهان را به خود اختصاص داده است. سرعت این ف ...

جونو رکورد گینس را شکست

تاریخ انتشار : شنبه, 19 تیر 1395 12:59


اخبارعلمی,خبرهای علمی,جونو

'جونو' کاوشگر سازمان فضایی آمریکا (ناسا) که برای افشای اسرار مشتری در مدار این سیاره قرار گرفت، عنوان سریع ترین فضاپیمای جهان را به خود اختصاص داد و در رکوردهای جهانی گینس ثبت شد.

سیناپرس-  پیش از اینکه موتور جونو آتش بگیرد و این فضاپیما در مدار مشتری جایگزین شود، سرعت آن غیر قابل وصف گزارش شده است؛ به طوریکه رکوردهای جهانی گینس اعلام کرد این فضا پیما که به اندازه زمین بازی بسکتبال است، رکورد سریع ترین فضاپیمای جهان را به خود اختصاص داده است.

سرعت این فضاپیما قبل از قرار گرفتن در مداری مشتری، 165 هزار مایل بر ساعت گزارش شده است و در زمان آتش گرفتن موتور، به هزار و 212 مایل بر ساعت رسیده است.


جونو در اوت سال 2011 میلادی پرتاب شد و مسافت 1.7 میلیارد مایل را به مقصد مشتری طی کرد تا اینکه در چهارم جولای در مدار مشتری قرار گرفت. جونو در حال حاضر در مدار گازی مشتری قرار دارد و 53 روز طول می کشد تا یک دور کامل مدار را طی کند.


محققان اطلاعات بسیار اندکی درباره سیاره مشتری دارند. مشتری بزرگترین و مرموزترین سیاره منظومه شمسی است و با چشم غیرمسلح نیز در آسمان دیده می شود، با وجود این هنوز معلوم نیست که آیا در زیر اتمسفر طوفانی و پر از گاز این سیاره، یک هسته جامد وجود دارد یا تمام سیاره از گاز تشکیل شده است. همچنین منشاء میدان مغناطیسی بسیار شدید این سیاره مشخص نیست.


در سال 2001 میلادی دو تن از محققان دانشگاه لستر مقاله ای را منتشر کردند که در آن چرخش سریع مشتری و فوران مواد آتشفشانی از قمر Io را علت اصلی ایجاد شفق های قطبی منحصر به فرد در این سیاره معرفی کردند. این مقاله مورد توجه محققان ناسا قرار گرفت و بدین ترتیب مقدمات اجرای یک پروژه تحقیقات فضایی و پرتاب فضاپیمای جونو به فضا شکل گرفت.


جونو مجهز به دوربینی است که در طول سال آینده نزدیکترین تصاویر را از سطح مش��ری تهیه خواهد کرد.


به گزارش ایرنا از فاکس نیوز،قرار است این فضاپیما پس از اتمام ماموریت خود، به جو مشتری وارد شود تا در اثر حرارت ایجاد شده از بین برود و احتمال برخورد آن با اقمار مشتری، منتفی شود.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه