داده هایی که اثر انگشت نشان می دهد. تاریخ انتشار : چهارشنبه, 19 مهر 1396 10:07. محققان انگلیسی روش جدیدی را برای تشخیص اثرات مواد مختلف در یک اثر انگشت ابداع کرده اند که از طریق آن می توانند اطلاعات زیادی در مورد افراد از جمله جنسیت و یا غذای آنها، به دست آورند. به گزارش ایرنا از روزنامه دیلی میل، این روش می تواند به پلیس در شناسایی جنسیت مجرم و کسب اطلاعات درباره غذایی که خورده است و یا هر آنچه به آن دست زده است، کمک کند. کارشناسان می گویند که این فناوری اثر انگشت به طور خاص کاربرد قضایی دا ...

داده هایی که اثر انگشت نشان می دهد

تاریخ انتشار : چهارشنبه, 19 مهر 1396 10:07


 اخبارعلمی ,خبرهای علمی,اثر انگشت

محققان انگلیسی روش جدیدی را برای تشخیص اثرات مواد مختلف در یک اثر انگشت ابداع کرده اند که از طریق آن می توانند اطلاعات زیادی در مورد افراد از جمله جنسیت و یا غذای آنها، به دست آورند. 

به گزارش ایرنا از روزنامه دیلی میل، این روش می تواند به پلیس در شناسایی جنسیت مجرم و کسب اطلاعات درباره غذایی که خورده است و یا هر آنچه به آن دست زده است، کمک کند.

 

کارشناسان می گویند که این فناوری اثر انگشت به طور خاص کاربرد قضایی دارد و احتمالا تا چند ماه دیگر به طور گسترده استفاده می شود.

 

این فناوری محققان دانشگاه 'شفیلد هالام' در انگلیس در واقع شکلی از طیف سنجی جرمی (mass spectrometry) است. طیف سنجی جرمی یکی از روش‌های طیف‌سنجی است که شامل جداسازی یون‌های یک یا چند اتمی بر پایهٔ نسبت جرم به بار (m/z) و اندازه‌گیری m/z و فراوانی یون‌ها در فاز گازی است. به عبارت دقیقتر طیف‌سنجی جرمی به بررسی نسبت جرم به بار مولکول ها با استفاده از میدان های الکتریکی و مغناطیسی می‌پردازد.

 

این روش با تبخیر نمونه اثر انگشت و بعد شلیک آن در یک میدان الکتریکی یا مغناطیسی در خلاء عمل می کند.

 

در این شرایط ،ذرات جرم های مختلف به طرز متفاوتی رفتار می کنند که به محققان امکان می دهند مولکول های خاص را در اثر انگشت شناسایی کنند.

 

این روش به محققان اجازه می دهد تا جنسیت، احتمال دست زدن به خون، احتمال مصرف مواد مخدر از جمله کوکائین، THC هروئین یا آمفتامین، اثرات محصولات تمیز کننده یا آرایشی و مصرف خوراکی و نوشیدنی ها را شناسایی کنند.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه