درمان سرماخوردگی با انجیر

خبرگزاری فارس: یک متخصص تغذیه گفت: مصرف انجیر برای کودکان ضعیف، کم‌خون و بی‌اشتها مفید است و به علت داشتن پتاسیم در دفع اوره و چربی خون بسیار مؤثر است.

 

درمان سرماخوردگی با انجیر - تصویر 1

 

مرتضی صفوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس افزود: انجیر میوه‌ای مقوی و شیرین است که در قرآن به آن قسم خورده شده است. 50 درصد انجیر خشک را قند تشکیل می‌دهد که منبع خوبی از پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفر و ویتامین‌های C ،B، A است.

 

وی گفت: انجیر منبع غنی از فیبرغذایی غیرمحلول لیگنین است که نقش عمده‌ای در جلوگیری و رفع یبوست دارد. از انجیر می‌توان در رژیم‌های غذایی خاص مثل رژیم کم‌چربی، کم سدیم‌، پرفیبر، کاهش وزن و دیابتی استفاده کرد.

 

این متخصص تغذیه افزود: انجیر سدیم و چربی ندارد و مانند سایر میوه‌ها بدون کلسترول است. 40 گرم انجیر تازه یا یک چهارم لیوان انجیر معادل یک واحد میوه است و 5/1 عدد انجیر خشک معادل یک واحد میوه یا 15 گرم کربوهیدرات است.

 

وی گفت: انجیر، فیبر غذایی بالایی دارد که هر واحد آن 20 درصد نیاز روزانه را تأمین می‌کند. انجیر بیش از سایر میوه‌ها املاح دارد.در هر 40 گرم انجیر تازه 244 میلی گرم پتاسیم (7 درصد نیاز روزانه)، 53 میلی گرم کلسیم (درصد نیاز روزانه) و 2/1 میلی گرم آهن (6 درصد نیاز روزانه) وجود دارد.

 

صفوی افزود: انجیر از نظر طب قدیم ایران، گرم، تعرق بدن را زیاد، ادرار آور، حرارت بدن را کاهش می‌دهد، چاق کننده و برای آن‌ها که می‌خواهند وزن اضافه کنند، بسیار مفید است.

 

می‌توان آن را با شیر مخلوط کرد و در بین غذاها مصرف شود. انجیر (تازه یا خشک‌) یبوست را برطرف می‌کند و یکی از بهترین میوه‌ها برای تمیز کردن روده بزرگ و رفع یبوست است که در قدیم برای از بین بردن یبوست از شربت انجیر استفاده می‌کردند.

 

وی گفت: جوشانده غلیظ انجیر خشک برای رفع سرماخوردگی بسیار مفید است و قرقره کردن آن گلو درد را برطرف می‌کند. انجیر دستگاه هاضمه را تقویت و برای درمان سوء‌هاضمه مفید است.

 

این متخصص تغذیه افزود: انجیر خشک جوشیده شده در شیر برای درمان آنژین، ورم لثه و ورم مخاط دهان مفید است. یکی از داروهای بسیار مؤثر برای درمان آرتروز و درد مفاصل، مخلوط شیر و انجیر سیاه است. خیسانده آن در آب یا شیر مؤثرترین درمان برای رفع یبوست است. دم کرده انجیر با شنبلیله، برای سینه درد مفید است.

 

صفوی اضافه کرد: انجیر سرشار از پتاسیم و تأمین کننده سلامتی کودکان ضعیف، کم‌خون و بی‌اشتها مفید است و به علت داشتن پتاسیم در دفع اوره و چربی خون بسیار مؤثر و شربت انجیر، تسکین دهنده دردهای گلو و سرفه است.

 

تغذیه
کودک
میوه
انجیر
سبزی
چاق
وزن
پتاسیم
سلامتی
سرفه
شیر
کلسیم
فسفر
ویتامین
کودکان
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه