دستگاه شنیداری کوچک که 100 هزار بار نازک‌تر از پرده گوش است. تاریخ انتشار : سه شنبه, 14 فروردین 1397 12:09. دانشمندان دانشگاه "کیس وسترن رزرو " در حال کار روی یک مبدل "غشا درام" هستند که بسیار کوچک بوده و و قادر به دریافت سیگنال هایی با محدوده بسیار بالا است. به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، به اعتقاد محققان، ساختن حسگر­­هایی با دوام بالا و قدرت کم برای دستگاه‌­های پوشیدنی، اقدام بعدی آن­ها خواهد بود. در این راستا محققان دانشگاه "کیس وسترن رزرو "(Case Western Reserve) در حال کار روی تولید ...

دستگاه شنیداری کوچک که 100 هزار بار نازک‌تر از پرده گوش است

تاریخ انتشار : سه شنبه, 14 فروردين 1397 12:09


 اخبار علمی ,خبرهای علمی ,دستگاه شنیداری کوچک
دانشمندان دانشگاه "کیس وسترن رزرو " در حال کار روی یک مبدل "غشا درام" هستند که بسیار کوچک بوده و و قادر به دریافت سیگنال هایی با محدوده بسیار بالا است. 

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، به اعتقاد محققان، ساختن حسگر­­هایی با دوام بالا و قدرت کم برای دستگاه‌­های پوشیدنی، اقدام بعدی آن­ها خواهد بود. در این راستا محققان دانشگاه "کیس وسترن رزرو "(Case Western Reserve) در حال کار روی تولید یک مبدل "غشا درام"(drumheads) هستند که قادر است سیگنال­ فرکانس­‌های رادیویی که حتی بزرگ‌تر از آنچه که گوش ما می‌شنود است را ارسال و دریافت کند.

 

مسئله شگفت انگیز راجع به این دستگاه این است که این "غشا درام" از نظر "درجه صدا" 10 هزار میلیارد بار کوچک‌تر و صدهزار بار نازک­‌تر از "پرده صماخ" گوش انسان است. این در حالی است که این دستگا�� در مقایسه با دستگاه‌های مشابه خود می‌تواند طیف گسترده‌تری از سیگنال­‌ها را تشخیص دهد.

 

محققان این پروژه اظهار کردند این "حسگر ارتعاشی فوق­‌العاده کوچک" می‌تواند سیگنال­‌های بالاترین فرکانس­‌های پویای گزارش شده تاکنون را که تقریبا به میزان 110 دسی­بل است تشخیص دهد. همچنین می‌تواند "فرکانس‌های رادیویی" (RF) تا میزان 120 مگاهرتز را نیز تشخیص دهد.

 

لازم به ذکراست، محدود شنوایی انسان عموما بین 60 تا 100 دسی­‌بل و 10 هرتز تا 10 هزار هرتز است.

 

درحال حاضر این مبدل روی دستگاه­های پوشیدنی فعلی قابل اجرا نیست. به همین دلیل محققان این پروژه امیدوارند تا این مبدل را در دستگاه­های آینده اجرا کنند.

 

فیلیپ فنگ، استاد دانشگاه و از محققان این پروژه طی بیانیه­‌ای اعلام کرد، "احساس و ارتباط" دو امر کلیدی در یک جهان متصل هستند.

 

وی افزود، در دهه­‌های اخیر ما با دستگاه‌ها و سیستم­‌های بسیار کوچک مواجه بوده‌ایم، به همین جهت ما در حال تلاش برای کاهش اندازه­­‌ی ابزارهای این دستگاه‌ها هستیم.

 

این مقاله در مجله "Science Advances" منتشر شد.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه