تاریخ انتشار : یکشنبه, 24 دی 1396 20:02. براری گفت: توانستیم ماهواره‌های تحقیقاتی را طراحی، تولید و پرتاب کنیم اما نتوانستیم از کاربری های آن استفاده کنیم. به گزارش باشگاه خبرنگاران، مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران در نشست شورای هماهنگی روابط عمومی های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه سازمان فضایی ایران در برنامه ۱۰ ساله اول که از سال ۱۳۸۵ آغاز شد نیروی انسانی متخصص و ارزشمندی را تربیت کند، گفت: هم اکنون از نظر رتبه علمی در منطقه نخست و در دنیا یازدهم هستیم. وی افزود: ایران ...

رئیس سازمان فضایی ایران: ماهواره پرتاب کردیم اما از کاربری آن استفاده نکردیم

تاریخ انتشار : یکشنبه, 24 دی 1396 20:02


اخبار,اخبار علمی,ماهواره

براری گفت: توانستیم ماهواره‌های تحقیقاتی را طراحی، تولید و پرتاب کنیم اما نتوانستیم از کاربری های آن استفاده کنیم.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران، مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران در نشست شورای هماهنگی روابط عمومی های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه سازمان فضایی ایران در برنامه ۱۰ ساله اول که از سال ۱۳۸۵ آغاز شد نیروی انسانی متخصص و ��رزشمندی را تربیت کند، گفت: هم اکنون از نظر رتبه علمی در منطقه نخست و در دنیا یازدهم هستیم.

 

وی افزود: ایران نهمین کشوری بود که توانست در دنیا ماهواره به فضا پرتاب کند که این مهم در ۱۰ ساله نخست فعالیت های سازمان فضایی اتفاق افتاد و نشانگر اقتدار بود.

 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: اینک در برنامه ۱۰ سال دوم نیازمند تحرک در اقتصاد فضا هستیم چراکه اقتدار و اقتصاد ۲ بال صنعت فناوری فضایی است.

 

براری با بیان اینکه علیرغم رشد خوبی که در حوزه فضایی کسب کردیم اما نتوانستیم توانمندی ماهواره ای را تثبیت کنید، اظهار کرد: یعنی توانستیم ماهواره های تحقیقاتی را طراحی، تولید و پرتاب کنیم و در مدار قرار دهیم اما نتوانستیم از کاربری های آن استفاده کنیم.

 

رئیس سازمان فضایی با اشاره به اینکه در حوزه تربیت نیروی انسانی متخصص نیز موفق بوده‌ایم، تصریح کرد: امروز در حوزه تولیدات علمی در منطقه رتبه اول را دارا هستیم لیکن در حوزه کاربردی های فناوری فضایی نیازمند تحول و تجدید نظر هستیم چراکه حوزه فضا نیز می تواند در ایجاد اشتغال نقش موثری داشته باشد.

 

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه واگذاری امور تصدی گری در این حوزه در دستور کار قرار گرفته است، خاطر نشان کرد: سرمایه بخش خصوصی را می توان در حوزه فضا به کار گرفت و اشتغال ایجاد کرد.

 

ضرورت به کارگیری جوانان ایرانی دربازار خدمات فضایی 

وی ادامه داد: نباید بازار خدمات فضایی را در اختیار کشورهای دیگر قرار دهیم، قطعا جوانان توانمند ایرانی می توانند در این حوزه نیز بسیار خوب عمل کنند و هماهنگونه که در حوزه ICT استارت آپ های موفقی ایجاد شده اند، در حوزه کاربردهای فناوری فضایی نیز استارت آپ ها شکل بگیرند و رشد کنند.

 

براری با تاکید بر اینکه فعالیت اپراتورهای ماهواره ای مخابراتی و سنجشی باید در کشور ساماندهی و آغاز شود، اظهار کرد: در چند سال گذشته رشد اقتصاد فضا در دنیا بیش از ۱۰۰ درصد بوده است.

 

رئیس سازمان فضایی ایران داده های دریافتی از فضا بسیار ذیقیمت دانست و گفت: این داده ها برای همه دستگاه های اجرایی قابل استفاده است و سازمان فضایی بنابه درخواست دستگاه های اجرایی در اختیار آنها قرار می دهد.

 

وی به تولید نرم افزارهای کاربردی فضایی اشاره کرد و گفت: نرم افزارهای مسیریاب از همین داده ها استفاده می کنند که برخی از آنها جهانی شده اند.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه