زیرساخت کشش افزایش قابل توجه محتوای داخلی را ندارد

-----------------------------------------------------------------------------

توجه: کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها از سوی مجله اینترنتی دلگرم لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق ایمیل info@delgarm.com برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم منتشر گردد.

دلگرم- ۷۵ درصد ترافیک روی باند پهن متعلق به ویدئو است.

به گزارش دلگرم به نقل از فارس، صادق عباسی‌شا‌هکوه اظهار داشت: ۷۵ درصد ترافیک روی باند پهن متعلق به ویدئو است. بنابراین اگر باند پهن را نیز فراهم کنیم مشکل اصلی در محتوا است که چه محتوایی داخل پهنای باند باشد و مردم استفاده کنند.

معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و ارتباطات رادیویی افزود: باید بستری فراهم کنیم که حداقل VOD (ویدئوی درخواستی) و IPTV (تلویزیون اینترنتی) بتواند داخل آن شکل بگیرد.

وی ادامه داد: به تازگی نیز با هماهنگی انجام شده با صدا و سیما و وزارت ارشاد، اصول IPTV در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوب شده است. رویکرد در صدور این پروانه‌ها نیز این است که به صورت باز اجاره می‌دهیم متقاضیان وارد شوند که با این اقدام بخشی از مشکلات موجود در بحث محتوا حل خواهد شد.

عباسی ادامه داد: علاوه بر این، از آنجا که صدور این پروانه‌ها در راستای محتوا داخلی است بسیاری از مسائل و مشکلاتی که درباره توسعه اینترنت اخیرا مطرح شده را ندارد.

معاون رگولاتوری گفت: پس از ایجاد محتوا قطعا به مشکلی برخورد خواهیم کرد به نام زیرساخت کشور که کشش این همه پهنای باند را نخواهد داشت و این مشکلی است که همه به آن واقف هستیم.

وی توضیح داد: راه میانبر برای جبران کمبود زیرساخت، گسترش CDNها است باید شرایطی را فراهم کنیم تا CDNهایی به وجود بیایند و بخشی زیادی از محتوا به صورت محلی ایجاد شوند.

CDN مخفف Content Delivery Network به معنی شبکه ارائه محتوا است. CDN‌ها نقطه اتصالی هستند که کاربران می‌توانند با استفاده از آنها، اطلاعات را دریافت کنند.

عباسی افزود: در کنار CDN‌ها باید IXPها (مراکز تبادل ترافیک) ایجاد شوند؛ این مراکز نه در زیرساخت بلکه باید در نقاط دیگری به صورت توزیع شده ایجاد شوند.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصریح کرد: همچنین در بحث جدید توسعه خدمات ارتباطات ثابت، موضوعی با عنوان peering دیده شده است تا سرویس‌دهندگان تا حد امکان ترافیک را بین خود بچرخانند. راه فرار از گلوگاه زیرساخت ایجاد peering و CDN است.

منظور از ترافیک peering ترافیکی است که صرفا بین دارندگان پروانه انتقال می‌یابد و به لایه بالاتر (گیت‌وی بین‌الملل) نمی‌رود.

عباسی تصریح کرد: موضوع CDN در قالب شبکه ملی اطلاعات در حال پیگیری است و در سازمان تنظیم نیز در حال آماده‌‌سازی قوانین مربوطه هستیم.

معاون رگولاتوری خاطر نشان کرد: همچنین برای تکمیل چرخه تولید و گردش محتوای داخلی، به زودی مجوز IDCها (مراکز ارائه خدمات میزبانی سایت) را نیز اعلام خواهیم کرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه