تاریخ انتشار : جمعه, 21 آبان 1395 08:49. محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) یک مدل محاسباتی طراحی کرده‌اند که ارتعاشات محیطی اطراف مانند لرزش ناشی از عبور کامیون‌ها را بررسی کرده و آن را برای نظارت بر آسیب یا تنش مکانیکی ساختمان استفاده می‌کند. به گزارش ایسنا به نقل از ماشابل، در حال حاضر این محققان به آزمایش فناوری جدید خود بر روی ساختمان 21 طبقه سبز این موسسه پرداخته‌اند که یک برج بتونی ساخته شده در دهه 1960 است و بلندترین ساختمان در کمبریج محسوب می‌شود. این ساختمان در سال 2010 به 36 شتاب‌ ...

ساختمان‌های هوشمندی که آسیب را حس می‌کنند+عکس

تاریخ انتشار : جمعه, 21 آبان 1395 08:49


 اخبارعلمی ,خبرهای علمی ,ساختمان‌های هوشمند

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) یک مدل محاسباتی طراحی کرده‌اند که ارتعاشات محیطی اطراف مانند لرزش ناشی از عبور کامیون‌ها را بررسی کرده و آن را برای نظارت بر آسیب یا تنش مکانیکی ساختمان استفاده می‌کند.

 به گزارش ایسنا به نقل از ماشابل، در حال حاضر این محققان به آزمایش فناوری جدید خود بر روی ساختمان 21 طبقه سبز این موسسه پرداخته‌اند که یک برج  بتونی ساخته شده در دهه 1960 است و بلندترین ساختمان در کمبریج محسوب می‌شود.

 

این ساختمان در سال 2010 به 36 شتاب‌سنج برای نظارت بر ارتعاشات در طبقات مختلف آن مجهز شد که در اصل مانند یک سیستم عصبی مرکزی برای بنا عمل می‌کردند.

 

 اخبارعلمی ,خبرهای علمی ,ساختمان‌های هوشمند

محققان MIT با استفاده از داده‌های بدست آمده توسط این حسگرها در کنار الگوریتم‌های هوشمند و یک شبیه‌سازی جامع رایانه‌ای از برج توانستند فیزیک نهفته آن را برای پیش‌بینی عملکرد سازه در شرایط ارتعاشی مختلف مدلسازی کنند.

 

این مدل نه تنها اندازه ساختمان، بلکه پارامترهای دقیقی مانند استحکام و تراکم دیوارهای بتونی، اِسلب‌ها، تیرها و پله‌های هر طبقه آن را نیز محاسبه می‌کند. با گذشت زمان، این مدل به اندازه کافی برای کمک به نظارت بر تنش سازه بهبود خواهد یافت.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه