تاریخ انتشار : پنج شنبه, 29 بهمن 1394 09:33. ستاره بزرگ IRS 4 شروع به باز کردن بال‌هایش کرده است. این ستاره که حدود 100 هزار سال پیش به دنیا آمده است و از گازها و مواد استخراج‌شده از این ستاره تازه به دنیا آمده، سحابی‌ای شکل گرفته است که شارپلس 106-2 یا S106 نام دارد. به گزارش آنا به نقل از APOD، دیسک عظیمی از غبار و گاز که دور ISR 4 می‌گردد، به رنگ قهوه‌ای و نزدیک مرکز تصویر دیده می‌شود و شکلی همچون یک ساعت شنی یا یک پروانه به این سحابی داده است. گازهای سحابی S106 در نزدیکی IRS 4 که در اثر ...

ستاره بزرگ بال‌هایش را باز می‌کند

تاریخ انتشار : پنج شنبه, 29 بهمن 1394 09:33


اخبار,اخبار علمی,ستاره بزرگ

ستاره بزرگ IRS 4 شروع به باز کردن بال‌هایش کرده است. این ستاره که حدود 100 هزار سال پیش به دنیا آمده است و از گازها و مواد استخراج‌شده از این ستاره تازه به دنیا آمده، سحابی‌ای شکل گرفته است که شارپلس 106-2 یا S106 نام دارد.

به گزارش آنا به نقل از APOD، دیسک عظیمی از غبار و گاز که دور ISR 4 می‌گردد، به رنگ قهوه‌ای و نزدیک مرکز تصویر دیده می‌شود و شکلی همچون یک ساعت شنی یا یک پروانه به این سحابی داده است.

گازهای سحابی S106 در نزدیکی IRS 4 که در اثر پرتوهای پرانرژی آن یونیده شده‌اند، رفتاری مانند یک سحابی گسیلشی پیدامی‌کنند و نور ساطع می‌کنند. ولی غبارهای دورتر از IRS 4 نور ستاره مرکزی را باز می‌تابانند و از همین رو یک سحابی بازتابی را ساخته‌اند.

بررسی دقیق‌تری که روی یکی از عکس‌های فروسرخ تازه S106 انجام شده، نشانگر وجود صدها ستاره کوتوله قهوه‌ای کم‌جرم است که خود را در دل گازهای این سحابی پنهان کرده‌اند.

S106 حدود ۲ سال نوری وسعت دارد و با فاصله‌ای نزدیک به ۲۰۰۰ سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی ماکیان قرار دارد.

اخبار علمی - آنا

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه