صخره های مرجانی محافظان طبیعی سواحل. تاریخ انتشار : پنج شنبه, 16 فروردین 1397 09:58. مطالعه محققان استرالیایی نشان می دهد، صخره های مرجانی در جریان گردبادهای گرمسیری، قدرت امواج بزرگ را قبل از برخورد به ساحل کاهش می دهند. به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی تک تایم، افرادی که خشم یک گردباد گرمسیری را تجربه کرده اند می دانند که این گردباد چقدر می تواند به ویژه هم در محیط طبیعی و هم برای ساختارهای انسان ساز موجود در خطوط ساحلی خسارت به بار آورد. مایکل کاتلر محقق ارشد این مطالعه گفت: مرجان ها به ...

صخره های مرجانی محافظان طبیعی سواحل

تاریخ انتشار : پنج شنبه, 16 فروردين 1397 09:58


 اخبار علمی ,خبرهای علمی, صخره های مرجانی
مطالعه محققان استرالیایی نشان می دهد، صخره های مرجانی در جریان گردبادهای گرمسیری، قدرت امواج بزرگ را قبل از برخورد به ساحل کاهش می دهند.

 به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی تک تایم، افرادی که خشم یک گردباد گرمسیری را تجربه کرده اند می دانند که این گردباد چقدر می تواند به ویژه هم در محیط طبیعی و هم برای ساختارهای انسان ساز موجود در خطوط ساحلی خسارت به بار آورد.

 

مایکل کاتلر محقق ارشد این مطالعه گفت: مرجان ها به دلیل توانایی خود در شکستن قدرت امواج در ساحل و در نتیجه محدود کردن نیرویی که به خط ساحلی برخورد می کند، بطور موثر از خطوط ساحلی محافظت می کنند.

 

محققان در این مطالعه صخره مرجانی نینگالو (Ningaloo Reef ) را در استرالیا و گردباد Olwyn را در سال 2015 بررسی کردند؛ نینگالو بزرگترین سیستم صخره مرجانی در استرالیا است و یک میراث جهانی برای سازمان ملل محسوب می شود.

 

محققان سپس حداقل آسیب وارده به خطوط ساحلی که با صخره های مرجانی محافظت می شدند را با آسیب ناشی از گردبادهایی به قدرت گردباد Olwyn بر خطوط ساحلی که چنین حفاظتی نداشتند، مقایسه کردند.

 

به گفته محققان، خطوط ساحلی که صخره های مرجانی برای محافظت از خود ندارند در قیاس با خطوط ساحلی که توسط صخره های مرجانی محافظت می شوند، 10 برابر آسیب بیشتری متحمل می شوند.

 

***صخره های مرجانی را نجات دهیم

صخره های مرجانی علاوه بر محافظت از خطوط ساحلی در برابر گردبادهای گرمسی��ی، در حفظ تعادل اکولوژیکی در اقیانوس نیز نقش مهمی ایفا می کنند. صخره های مرجانی به عنوان زیستگاه هایی برای حیوانات دریایی عمل می کنند و همچنین در تولید اکسیژن برای تنفس انسان ها مشارکت دارند.

 

اما متاسفانه صخره های مرجانی در حال از بین رفتن هستند. بر اساس یک مطالعه که به تازگی توسط محققان اداره ملی اقیانوس شناسی و عوامل جوی استرالیا، صورت گرفت، تغییر آب و هوا عامل اصلی از بین رفتن آنها است؛ بطوری که افزایش دمای آب اقیانوس ها فرصت کافی برای التیام صخره های مرجانی را از آنها می گیرد.

 

البته ابتکار هایی نیز برای حل این مشکل وجود دارد که از آن جمله می توان به استفاده از مرجان های کودک برای تحریک رشد و ایجاد به اصطلاح ابرمرجان ها در آزمایشگاه ها اشاره کرد. فقط باید امیدوار باشیم که ارائه این راه حل ها برای نجات صخره های مرجانی بسیار دیر نشده باشند.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه