تاریخ انتشار : چهارشنبه, 28 بهمن 1394 08:52. ماهواره های فضایی چه تصویری از زمین دارند و چه اطلاعاتی از رویدادهای طبیعی که روی زمین رخ می دهند، در اختیار دانشمندان می گذارند؟ برای یافتن پاسخ، تصاویری از فجایع و رویدادهای طبیعی را که از فضا ثبت شده اند نگاه کنید. *** فوران آتشفشان ساریچو. تصویر اول از فوران آتشفشان ساریچو است. فضانوردان موفق شدند تصاویری را از فراز زمین از این رخداد طبیعی ثبت کنند. مهم نیست که آتشفشان ها چند صد سال خفته باشند، مهم این است که وقتی بیدار می شوند، 'خلق خوشی' ن ...

فجایع طبیعی از فضا در قاب تصویر

تاریخ انتشار : چهارشنبه, 28 بهمن 1394 08:52


 

ماهواره های فضایی چه تصویری از زمین دارند و چه اطلاعاتی از رویدادهای طبیعی که روی زمین رخ می دهند، در اختیار دانشمندان می گذارند؟ برای یافتن پاسخ، تصاویری از فجایع و رویدادهای طبیعی را که از فضا ثبت شده اند نگاه کنید.

*** فوران آتشفشان ساریچو

 

اخبار علمی,خبرهای علمی,اخبار جدید

 

تصویر اول از فوران آتشفشان ساریچو است. فضانوردان موفق شدند تصاویری را از فراز زمین از این رخداد طبیعی ثبت کنند. مهم نیست که آتشفشان ها چند صد سال خفته باشند، مهم این است که وقتی بیدار می شوند، 'خلق خوشی' ندارند. زمانی که فوران آتشفشان ساریچو واقع در جزیره کوریل روسیه در سال ۲۰۰۹ آغاز شد، ایستگاه بین المللی فضایی برحسب اتفاق در حال گذر از فراز آن بود که فضانوردان موفق شدند تا تصاویری از این رخداد طبیعی ثبت کنند.

*** دریاچه پویو در بولیوی

 

اخبار علمی,خبرهای علمی,اخبار جدید

 

تصاویر دوم در آوریل ۲۰۱۴/ ژوئیه ۲۰۱۵ و ژانویه ۲۰۱۶ از دریاچه پوپو در بولیوی گرفته شدند. این تصاویر تبخیر تدریجی این دریاچه بر اثر گرمایش زمین را نشان می دهند. پوپو زمانی دومین دریاچه بزرگ بولیوی به شمار می رفت.

*** آتش سوزی جنگل در اندونزی

 

اخبار علمی,خبرهای علمی,اخبار جدید

 

تصویر سوم مربوط به آتش سوزی جنگل در جزیره بورنئو و سوماترا اندونزی است.هر سال آتش سوزی های متعدد در جنگل های سراسر جهان موجب تغییرات گسترده در چشم اندازهای طبیعی می شوند. اغلب ا��ن آتش سوزی ها توسط انسان به بار می آیند، نمونه اش در اندونزی که در تصویر می بینید. ماهواره ها در سپتامبر ۲۰۱۵ نقاط داغ آتش و ستون هایی از دود خاکستری را بر فراز جزیره بورنئو و سوماترا ثبت کردند. کشاورزان در آن زمان در این منطقه انبوهی از تورب (توده متراکم خزه ها و گیاهان) را آتش زده بودند.

*** بارش باران در اروپای مرکزی

 

اخبار علمی,خبرهای علمی,اخبار جدید

 

بارش سنگین باران در سال ۲۰۱۳ بخش های وسیعی از اروپای مرکزی را زیر آب فرو برد و موجب بالا آمدن آب رودخانه ها و تغییر بستر آنان شد. در تصویر چهارم که متعلق به همان سال است، تغییر مسیر رودخانه الب در پی بارش بی سابقه باران دیده می شود. در این عکس می توان دید که آب گل آلود چگونه سرتاسر منطقه حاشیه ویتن برگ در ایالت زاکسن آنهالت آلمان را در بر گرفته است.

*** توفان گرمسیری ساندرا

 

اخبار علمی,خبرهای علمی,اخبار جدید

 

یک توفان قوی می تواند خسارات غیرقابل جبرانی را برجای بگذارد. دریافت اطلاعات دقیق در مورد گسترش این توفان ها، جهت آنها یا شدت وزش باد از طریق ماهواره های فضایی بسیار مهم و حیاتی هستند. تصویر پنجم، ماهواره ای از اقیانوس آرام در نزدیکی مکزیک توانست کمک بزرگی برای کارشناسان باشد تا پیش بینی کنند که توفان گرمسیری ساندرا تا روز ۲۵ نوامبر ۲۰۱۵ سرعتی بالغ بر ۱۶۰ کیلومتر در ساعت خواهد یافت.

*** عقب نشینی یخچال اوپسالا

 

اخبار علمی,خبرهای علمی,اخبار جدید

 

ماهواره ها همچنین نقش بسیار مهمی در نظارت بر روند تغییرات اقلیمی دارند. یکی از این نمونه ها ذوب شدن یخ ها است. دانشمندان توانستند از طریق مشاهده از فضا نشان دهند که چگونه یخچال های طبیعی در سراسر جهان رو به نابودی می روند و چگونه سطح آب دریاها افزایش می یابد. عکس ششم که از ایستگاه بین المللی فضایی گرفته شده، عقب نشینی یخچال اوپسالا واقع در آرژانتین را در فاصله سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۳ نشان می دهد.

*** گرد و غبار در بیابان

 

اخبار علمی,خبرهای علمی,اخبار جدید

 

گرد و غبار اغلب بیابان های خالی از سکنه را هدف می گیرد. با این حال ماهواره ها در سپتامبر ۲۰۱۵ تصاویر اثرگذاری از مناطقی درخاورمیانه را به ثبت رساندند . در تصویر هفتم نشان داده می شود که چگونه توفانی از گرد و غبار منطقه مسکونی گسترده ای را در خود فرو برد. آنچه ماهواره ها رصد می کنند، پشتوانه بزرگی برای حسگرهای کیفیت هوا هستند که روی زمین نصب شده اند. به کمک این حسگرها می توان الگوی آغاز و گسترش توفان ها را مطالعه کرد.

*** کوه شاستا

 

اخبار علمی,خبرهای علمی,اخبار جدید

 

سازمان فضایی ناسا برای توصیف کوه شاستا واقع در کالیفرنیا ( آخرین عکس ) از عبارت 'کوهستان برهنه' استفاده کرده است. این کوه که منبع مهمی برای تأمین آب این منطقه به شمار می روند، در سال های گذشته بخش اعظمی از برف و یخ خود را از دست داده است. خشکسالی طولانی مدت جامه سپید این کوه را به رنگ قهوه ای درآورده است. همانطور که یخ ها به طور تدریجی ذوب می شوند، خشکسالی منطقه را فرا می گیرد.

 

اخبار علمی - ایرنا

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه