مواظب باشید زیاد گرمتان نشود!

مواظب باشید زیاد گرمتان نشود!

دكتر مريم تقوي صفا، متخصص زنان و زايمان: بسیاری از خانم های باردار گرم شدن بدن را در دوران بارداری دوست دارند، زیرا گرما می تواند تنش های عضلانی و دیگر ناراحتی هاي ناشی از بارداری را تا حد قابل توجهی تسکین دهد.

 

مواظب باشید زیاد گرمتان نشود! - تصویر 1

 

برای این منظور دوش آب گرم اشکالی ندارد، اما نشستن در وان آب داغ یا جکوزی را به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم. همه مشکلات ناشی از حرارت بالا: تنها 10 دقیقه ماندن در آب داغ، دمای بدن را به 9/ 38 درجه می رساند و سبب حالتی به نام هایپرترمیا می شود.

 

برخی مطالعات نشان داده اند افزایش بیش از حد دمای بدن طی هفته های 4 تا 6 بارداری سبب نقص در سیستم عصبی مرکزی(مغز و نخاع) جنين و افزایش خطر سقط می شود.

 

از سويي قرار گرفتن در وان آب داغ در هر مرحله ای از بارداری باعث گرم شدن بدن مادر درنتیجه کاهش فشار خون او می شود که خود، تغذیه و اکسیژن رسانی کافی به جنین را مختل می کند. به طور کلی يادتان باشد در دوران بارداری بالارفتن دمای بدن فشار خون را کاهش می دهد.

 

این مکانیزم طبیعی باعث خنک شدن مادر می شود اما به هر حال عواقبی از قبیل خستگی شدید و سرگیجه را هم به دنبال دارد که می توانند برای شما و فرزندتان خطرناک باشند. جکوزی، مشکل دو جانبه: آب داخل جکوزی هم داغ است هم با فشار وارد می شود. بنابراین در دوران بارداری بهتر است از جکوزی استفاده نکنید.

 

برای ریلکسیشن چه کنیم؟

 

اگر وان خانه تان تمیز است می توانید در وان آب گرم و نه داغ، به مدت حدود 10 دقیقه بنشینید. کامل در آب دراز نکشید و اجازه دهید نیم تنه تان بیرون باشد که بدن تان ناگهان خیلی گرم نشود.

 

می توانید در این وان کمی اسانس های طبیعی بریزید و چند دقیقه ای به موسیقی های آرامش بخش یا نواهای ضبط شده طبیعی مثلا امواج دریا یا نغمه پرندگان گوش دهید. تکنکیهای ماساژ هم برای ریلکس شدن مفیدند. مثلا می توانید به سالن های خدمات زیبایی بروید و بخواهید پاهای تان را ماساژ دهند.

 

در ماه های آخر، وان هم ممنوع

 

در ماه های پایانی بارداری احتمال پارگی کیسه آب وجود دارد. بنابراین بهتر است مادر در وان استحمام نکند. زیرا اگر به هر دلیلی حین استحمام کیسه آب پاره شود، دهانه رحم باز شده و عوامل عفونی وارد بدن می شوند که برای مادر و جنین خطرناک است.

 

بارداری
زنان
زایمان
وان
آب داغ
جکوزی
فشارخون
تغذیه
اکسیژن رسانی
فرزند
فشار
اسانس
ریلکس
ماساژ
کیسه آب
استحمام
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه