نخستین فروشگاه "فیس‌بوکی" در هامبورگ

مشتریان این فروشگاه می‌توانند بهای اجناس خریداری شده ‌را با عکس‌ها، لایک‌ها و کامنت‌های فیس‌‌بوکی‌شان بپردازند. این فروشگاه موقتی برای حساس کردن مردم نسبت به انتشار داده‌های شخصی در اینترنت به راه افتاده است.

نخستین فروشگاه

فروشگاهی در شهر هامبورگ به جای گرفتن پول از مشتریان در ازای عرضه شیر و نان‌، از آنان طلب لایک‌، کامنت و عکس‌های فیس‌بوکی‌شان را می‌کند. در این "فروشگاه داده‌های کامپیوتری" همانند دیگر فروشگاه‌ها مشتریان بایستی برای پرداخت قیمت اجناس به صندوق مراجعه کنند. در آن‌جا اجناس خریداری شده اسکن شده و حساب می‌شود که در ازای بهای پرداختی‌ به چه میزان اطلاعات نیاز است.

نخستین فروشگاه "فیس‌بوکی" در هامبورگ

چنانچه عکس‌های بارگذاری شده در فیس‌بوک خریدار کافی نباشند، شخص می‌تواند همانجا با استفاده از آی‌پد فروشگاه‌، عکس انداخته و به این ترتیب کم بودن‌عکس‌ها را جبران کند. خریدار می‌تواند به جای انداختن عکس، کامنت هم بگذارد. پس از انتقال داده‌ها از فیس‌بوک خریدار به کامپیوتر صندوق، داده‌ها پاک خواهند شد.

 

ایده این پروژه هنری از سوی فلوریان دومان، مانوئل اوربانکه و ماکسیمیلیان هوخ، سه جوان آلمانی بوده است. آن‌ها این ایده را در ابتدا به مدت یک هفته در یک بوتیک لباس در شهر هامبورگ به صورت آزمایشی به اجرا درآورند.

 

سه جوان مبتکر هدف از این کار خود را جلب توجه عمومی نسبت به حساسیت انتشار داده‌های شخصی در فضای مجازی خوانده‌اند. مانوئل اوربانکه می‌گوید: «با این کار ما می‌خواستیم تا مردم آگاهانه‌تر نسبت به اطلاعات شخصی‌شان رفتار کنند. پرداخت جنس با استفاده از اطلاعات این موضوع را ملموس می‌کند.»

 

این سه جوان آلمانی در هفته اول راه‌اندازی این "فروشگاه داده‌های کامپیوتری" شخصا در محل حضور دارند تا به گفته مانوئل اوربانکه "واکنش مردم" را مشاهده کنند. به گفته آن‌ها بازخوردها مثبت بوده است.

 

این فروشگاه منحصر به فرد که تا روز ۲۲ فوریه برجاست، برای ابداع‌کنندگانش سودآور نیست. آن‌ها هنوز تصمیم مشخصی در مورد ادامه این پروژه نگرفته‌اند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه