تاریخ انتشار : چهارشنبه, 27 بهمن 1395 10:01. دانشمندان می گویند ژنی را کشف کرده اند که باعث احساس سیری می شود و می تواند به جلوگیری از تمایل به پرخوری کمک کند. به گزارش ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، این ژن در جریان مطالعه ای مشترک روی کرم های گِرد توسط محققان دانشگاه موناش در ملبورن و دانشگاه کپنهاگ کشف شد و به گفته محققان، می تواند به ابداع دارویی برای کاهش اشتها و افزایش تمایل به تحرک و ورزش منجر شود. این ژن که سیگنال های میان مغز و روده ها را کنترل می کند، گرچه در کرم های گرد کشف شد، اما م ...

ژن سیری کشف شد

تاریخ انتشار : چهارشنبه, 27 بهمن 1395 10:01


 اخبارعلمی,خبرهای علمی,ژن سیری

دانشمندان می گویند ژنی را کشف کرده اند که باعث احساس سیری می شود و می تواند به جلوگیری از تمایل به پرخوری کمک کند.

 به گزارش ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، این ژن در جریان مطالعه ای مشترک روی کرم های گِرد توسط محققان دانشگاه موناش در ملبورن و دانشگاه کپنهاگ کشف شد و به گفته محققان، می تواند به ابداع دارویی برای کاهش اشتها و افزایش تمایل به تحرک و ورزش منجر شود.

 

این ژن که سیگنال های میان مغز و روده ها را کنترل می کند، گرچه در کرم های گرد کشف شد، اما مشابه آن در انسان نیز وجود دارد.

 

دلیل انتخاب کرم گرد برای آزمایش ها، مغز نسبتا ساده آن بود که تنها 302 نرون و هشت هزار سیناپس دارد.

 

اما مغز انسان ها دارای 100 تریلیون سیناپس و میلیاردها نرون است و در عین حال، بالغ بر 80 درصد ژن مشترک میان انسان ها و کرم های گرد وجود دارد. 

 

همچنین گمان می رود که این ژن در تمایل برای خوابیدن بعد از صرف غذا دخیل باشد؛ این تمایل تنها زمانی بروز می کند که بدن چربی کافی ذخیره کرده است.

 

تحقیق جدید که در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد، می تواند زمینه ساز ابداع یک روش جایگزین به منظور کمک به لاغر ماندن افراد باشد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه