کمک به شناسایی مخفی مجرمان با خودروی ردیاب مواد مخدر. تاریخ انتشار : جمعه, 17 اردیبهشت 1395 13:18. یک خودروی ردیاب مواد مخدر می‌تواند یک ابزار کاملا جدید را برای شناسایی مجرمان در اختیار افسران پلیس بگذارد. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری CBS DFW، محققان دانشگاه شمال تگزاس یک سیستم فوق حساس رصدگر هوا تولید کرده‌اند که می‌تواند مواد شیمیایی مشکوک را از فاصله 400 متری تشخیص دهد. این سیستم موسوم به " طیف‌سنجی جرمی غشای ورودی" می‌تواند به نیروهای اجرایی در مبارزه با مواد مخدر غیر قانونی و همچن ...

کمک به شناسایی مخفی مجرمان با خودروی ردیاب مواد مخدر

تاریخ انتشار : جمعه, 17 ارديبهشت 1395 13:18


 اخبارعلمی ,خبرهای علمی ,ردیاب مواد مخدر

یک خودروی ردیاب مواد مخدر می‌تواند یک ابزار کاملا جدید را برای شناسایی مجرمان در اختیار افسران پلیس بگذارد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری CBS DFW، محققان دانشگاه شمال تگزاس یک سیستم فوق حساس رصدگر هوا تولید کرده‌اند که می‌تواند مواد شیمیایی مشکوک را از فاصله 400 متری تشخیص دهد.

این سیستم موسوم به " طیف‌سنجی جرمی غشای ورودی" می‌تواند به نیروهای اجرایی در مبارزه با مواد مخدر غیر قانونی و همچنین به مدیران منابع در نظارت بر کیفیت آب و هوا کمک کند.

این سیستم در حقیقت ابتدا برای سنجش کیفیت هوا طراحی شده بود اما دانشمندان به زودی دریافتند که حسگرهای آن‌ها بسیار حساستر از تصورات اولیه است.

یک غشای نیمه تراوا در مرکز این سیستم قرار دارد که مواد شیمیایی را در هوا حس کرده، آن‌ها را با طیف‌سنج جرمی تحلیل می‌کند و سپس جزئیات را بطور بلادرنگ بر روی یک نمایشگر نشان می‌دهد که برای همه قابل خوانش است.

محققان این سیستم را بطور آزمایشی بر روی یک خودروی دوگانه‌سوز اتصال برقی سدان فورد فیوژن انرژی نصب کردند و دریافتند به این شکل، خودرو بطور مخفیانه و بدون ا��جاد سوءظن توانست آثار مواد مخدر را شناسایی کند.

دانشمندان علاوه بر این سیستم مبتنی بر خودرو، یک نسخه کوچکتر کوچه‌پشتی را نیز برای آزمایش کیفیت آب و هوا برای مدیریت محیط زیست طراحی کرده‌اند.
 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه